A kötelező egészségügyi szolgáltatói felelősségbiztosítás és a rendszer működésének anomáliái

Papp Nikolett
egyetemi tanársegéd

Az egészségügyi szolgáltatói felelősségbiztosítás, mely fontos szerepet tölt be a károsultak reparációjában, hazánkban számos kihívással küzd, így például a biztosítási szerződésekben rögzített limitek az utóbbi időben lényegében elinflálódtak, amely csökkenti a biztosítás azon funkciójának érvényesülését, hogy a biztosító helytálljon az egészségügyi szolgáltató helyett biztosítási esemény bekövetkezése esetén. A tanulmány a „látszatbiztosítások” mögötti okokat vizsgálja és megoldási javaslatokat fogalmaz meg a téma kapcsán.

Keywords: felelősségbiztosítás | limit | önrész | kompenzáció

Ajtay-Horváth Viola (2016): A felelősségbiztosítás lehetséges hatásai a munkaviszonyra. In: Fazekas Marianna (szerk.): Jogi Tanulmányok. ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola, Budapest.
Bárdos Péter (2004): Az új Ptk. kárfelelősségi fejezete. Változat egy témára. In: Polgári Jogi Kodifikáció. 2004/5-6. sz.
Certicky Mário (2021): A felelősségbiztosítási szerződés, különös tekintettel a szerződésszegéssel okozott kár és sérelemdíj biztosíthatóságára. PhD értekezés, Miskolc.
Csákó Györgyi (2000): A károsult védelme a felelősségbiztosításban. PhD értekezés, Miskolc.
Dósa Ágnes (2017): Egészségügyi szolgáltatók felelőssége – Krízis és kiútkeresés. In: Magyar Jog. 2017/7. sz.
Hergert Ottó – Juhász Istvánné – Szolyka Lilla (2015): Munkabalesetek - biztosítással: megtörtént esetek tanulságai. In: Munkavédelem és biztonságtechnika. 2015/3. sz.
Matovics Rúben (2020): A járulékosság elemei a felelősségbiztosításban. In: Kártérítési és Biztosítási Jog. 2020/1. sz.
Nagy Péter – Micski Judit (2012): A szakmai felelősségbiztosítások piacának sajátosságai Magyarországon. Infrapont Kft., Budapest.
Németh Antónia (1993): Polgári jogi felelősség és felelősségbiztosítás az orvosi jogviszonyban. In: Harmathy Attila (szerk.): Polgári jogi dolgozatok. MTA Állam- és Jogtudományi intézet – ELTE-ÁJK, Budapest.
Pandurics Anett – Markó Olga (2015): A felelősségbiztosítások szerepe, jelene és jövője Magyarországon. In: Biztosítás és Kockázat. 2015/3. sz.
Papp Nikolett (2020): A munkahelyi egészségsérelmek kompenzációjának felelősségbiztosítási modelljei Magyarországon és az Európai Unióban. In: Erdélyi Jogélet. 2020/4. sz.
Rakiczki Renáta (2022): „Lenni vagy nem lenni: az itt a kérdés” – gondolatok a (kötelező) munkáltatói felelősségbiztosítás margójára. In: Kártérítési és Biztosítási Jog. 2022/3. sz.
Simon Tamás (2002): Felelősségbiztosítás az egészségügyben. Ne hagyjuk magára az orvost. In: Lege Artis Medicinae. 2002. december. 1-9. (Elérhető: http://www.384ugyvediiroda.hu/images/pdf/felelossegbizt.pdf. Letöltés ideje: 2022. október 22.).
Simon Tamás (2003a): Az egészségügyi szolgáltatók szakmai felbiztosításának átalakításáról. In: Egészségügyi Menedzsment. 2003. január-február. (Elérhető: www.384ugyvediiroda.hu/eui_szolgalatatok. Letöltés ideje: 2022. október 22.).
Simon Tamás (2003b): Az egészségügyi szolgáltatók szakmai felelősségbiztosítása átalakulásának egyes kiemelkedő kérdéseiről. (Elérhető: http://www.384ugyvediiroda.hu/images/pdf/felbizt_atalakulasa.pdf. Letöltés ideje: 2022. november 1.).
Simon Tamás (2004): Szakmai felelősségbiztosítás az állam, az egészségügyi szolgáltatók, a betegek és a biztosítók szemszögéből, avagy érdekazonosságok az egészségügyi szolgáltatók kártérítési felelősségének elbírálása során. Nagy lépések az egészségügyben szakmai konferencia előadásának anyaga. Budapest. (Elérhető: http://www.384ugyvediiroda.hu/images/pdf/allam.pdf. Letöltés ideje: 2022. október 27.).
Zákány Judit (2017): Az egészségügyi szolgáltatók kötelező szakmai felelősségbiztosításának aktuális kérdéseiről In: Debreceni Jogi Műhely. 2017/4. sz. (Elérhető: https://ojs.lib.unideb.hu/DJM/article/view/6398. Letöltés ideje: 2022. október 21.).

JOGFORRÁSOK

113/1989. MT rendelet.
30/1989. SZEM rendelet.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 2009. évi LXII. törvény.
A pénzügyi szektort érintő egyes törvények módosításáról szóló 2022. évi XX. törvény.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény.
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény.

ÍTÉLETEK JEGYZÉKE

Allianz Hungária Zrt. AHE-16101/3. sz. Egészségügyi szolgáltatók felelősségbiztosítása.
Generali Biztosító Zrt. 21525. sz. Egészségügyi és szociális tevékenység felelősségbiztosításának feltételei.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.50