A tulajdon elmélete az antik és az újkori politikafilozófia néhány képviselőjénél

Egresi Katalin

A társadalmi együttélés során a tulajdoni viszonyok megítélése és a javak, illetve kötelezettségek elosztásának igazságossága a politikafilozófia egyik legállandóbb dilemmái közé tartoznak. Az utópiák – amelyek leginkább a magántulajdont és a társadalmi egyenlőtlenségeket bírálták – az egyes korszakokban arra világítottak rá, hogy a fennálló társadalmi és politikai rend működése milyen mértékben és miért igazságtalan. Ezzel a radikális és kritikai beállítódással szemben mind az ókori görög racionális filozófiában, mind az újkor hajnalán születtek olyan elméletek, amelyek néhány vonatkozásban a mai társadalmi berendezkedések erkölcsi és jogi alapértékeiben megtalálhatók.

Keywords: igazságosság | magántulajdon | társadalom | egyén | közjó/közérdek

Arisztoteles (1942): Nikomachosi Etika. Első Kötet. Pantheon, Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda, Budapest.

Arisztotelész (1969): Politika. Gondolat Kiadó, Budapest.

Constant, Benjamin (1997): A régiek és modernek szabadsága. Atlantisz Könyvkiadó, Budapest.

Habermas, Jürgen (1971): A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása – Vizsgálódások a polgári társadalom egy kategóriájával kapcsolatban. Gondolat Kiadó, Budapest.

Hobbes, Thomas (1999): Leviatán vagy az egyházi és világi állam formája és hatalma. Első kötet. Kossuth Kiadó, Budapest.

Locke, John (1986): Értekezés a polgári kormányzat igaz eredetéről, hatóköréről és céljairól. Gondolat Kiadó, Budapest.

Locke, John (1999): Második értekezés a polgári kormányzatról. Polis Könyvkiadó, Kolozsvár.

Platón: Állam (1984). In: Platón Összes Művei. 2. kötet. Gondolat Kiadó, Budapest.

Ross, David (1996): Arisztotelész. Osiris, Budapest.

Rousseau, Jean-Jacques (1997): A társadalmi szerződésről, avagy a politikai jog elvei. Matura Bölcselet, Budapest.

Szoboszlai-Kiss Katalin (2019): Alvó demokrácia, Universitas Nonprofit Kft. Kiadó, Győr.

Takács Péter (szerk.) (2007): Államelmélet 1. A modern állam elméletének előzményei és történeti alapvonalai. Szent István Társulat, Budapest.

Voltaire (1991): Metafizikai értekezés. In: Voltaire válogatott filozófiai írásai. Akadémia Kiadó, Budapest.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.12