Közszolgáltatók kizárólagos jogai és in-house kivételek az Európai Unió Bíróságának esetjogában

Bartha Ildikó
DE Állam- és Jogtudományi Kar

A tanulmány a közszolgáltatások uniós jogi szabályozásának dinamikájára figyelemmel vizsgálja meg a közszolgáltatók kizárólagos jogainak tartalmát, illetve ezzel összefüggésben az Európai Unió közbeszerzési irányelveiben foglalt, ún. in-house kivételek körét. Ez utóbbi körben az Európai Unió Bírósága joggyakorlatát és ennek nyomán a releváns irányelvi szabályozás fejlődését elemzi. Az írás az ítélkezési gyakorlat legújabb eredményére, az Irgita döntésre is reflektál, felvázolva annak az in-house fogalom jövőbeni értelmezése szempontjából lehetséges következményeit.

Keywords: piaci verseny | kizárólagos jogok | közbeszerzés | in-house | Európai Unió Bírósága

Ferge Péter (2021): Az „in-house” konstrukció szabályozásának irányai az uniós közbeszerzési jogban. In: Közbeszerzési Értesítő Plusz. 2021/7. sz.

Horváth M. Tamás (2013): Csendes fordulat. In: Jogtudományi Közlöny. 2013/4. sz.

Horváth M. Tamás (2005): Közmenedzsment. Dialóg Campus, Budapest.

Horváth M. Tamás (2015): Magasfeszültség. Városi szolgáltatások. Dialóg Campus, Budapest–Pécs.

Horváth M. Tamás – Bartha Ildikó – Bordás Péter (2020): Közmenedzsment a szakigazgatásokban. In: Lapsánszky András (szerk.): Közigazgatási jog: Szakigazgatásaink elmélete és működése. Wolters Kluwer, Budapest.

Janssen, Willem A – Olsson, Erik (2019): The Public Cooperation-Saga Continues in Irgita, How to Crack a Nut. A blog on EU economic law. November 13, 2019. (Elérhető: https://www.howtocrackanut.com/blog/tag/Irgita. Letöltés ideje:2022.11.18.).

Marćou, Gerard (2016): The Impact of EU Law on Local Public Service Provision: Competition and Public Service. In: Kopric, Ivan – Marćou, Gerard – Wollmann, Helmut (eds.): Public and Social Services in Europe. From Public and Municipal to Private Sector Provision. Palgrave Macmillan, Basingstoke.

Rusche, Tim Maxian (2013): The Almunia Package: Legal Constraints, Policy Procedures, and Political Choices. In: Szyszczak, Erika et al. (eds.): Financing Services of General Economic Interest: Reform and Modernization. T.M.C. Asser Press, The Hague.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.07