Utóöröklés a német jogban és hatása a hatályos magyar szabályozásra

Boóc Ádám
intézetvezető egyetemi tanár
KRE Állam- és Jogtudományi Kar

Fazekas Judit Professzor Asszonyt hosszabb ideje ismerem, konferenciákon volt módunk találkozni, illetve doktori eljárások egyes bizottságaiban dolgozhattunk együtt. Ezzel a rövid írással szeretnék jó egészséget és alkotómunkával teli, hosszú éveket kívánni az Ünnepeltnek! Ad multos annos!

A jelen tanulmány az utóöröklés klasszikusnak tekinthető jogintézményével foglalkozik. Röviden utal a tanulmány az utóöröklés római jogi előzményeire, majd részletesen elemzi a hatályos német jog megoldását, tekintetbe véve számos jogesetet. A tanulmány bemutatja, hogy a hatályos magyar jogban – római jogi gyökerek alapján – miként van jelen az utóöröklés, és ez miért tekinthető jelentős változásnak az 1959. évi Ptk-hoz képest. A szerző felteszi azt a kérdést, vajon az utóöröklés jelenlegi szabályozása kielégítő-e, vagy esetleg szükséges lenne-e más módon bővíteni a szabályozást.

Keywords: öröklési jog | magyar jog | német jog | utóöröklés | jogösszehasonlítás

Arató Balázs (2020): Családi vállalkozások nemzetközi kitekintésben. In: Glossa Iuridica. 2020/7. sz.
CISG. (Elérhető: https://iicl.law.pace.edu/cisg/page/texts-cisg. Letöltés ideje: 2022.11.28.).
Földi András – Hamza Gábor (2022): A római jog története és institúciói. Novissima Kiadó, Budapest.
Homoki Nagy Mária (2010): A magyar magánjog történetének vázlata 1848-ig. Szeged, JATE Press.
Hubrecht, Georges – Vermelle, Georges (1993): Droit civil. Sirey, Paris.
Osztovits András (szerk.) (2014): A Polgári Törvénykönyv Nagykommentárja IV. Opten, Budapest.
Palandt, Otto (szerk.) (1992): Bürgerliches Gesetzbuch. Verlag C. H. Beck, München.
Tóth Ádám (2001): Az utóöröklésről. In: Közjegyzők Közlönye. 2001/9. sz.
Vékás Lajos – Gárdos Péter (szerk.) (2014): Kommentár az új Polgári Törvénykönyvhöz II. Wolters Kluwer, Budapest.
Vékás Lajos (2021): A Polgári Törvénykönyv első hét évéről. In: Jogtudományi Közlöny. 2021/3. sz.
Weiss Emília (2003): A Polgári Törvénykönyv öröklési jogi könyvének kodifikációja elé. In: Kiss Daisy – Varga István (szerk.) Magister artis boni et aequi. Studia in Honorem Németh János. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
WF Frank: BGH: Erbeinsetzung eines Pflegeheims als Nacherbe eines Heimbewohners ist wirksam, 2011. (Elérhető: https://www.wf-frank.com/news/single/article/bgh-erbeinsetzung-eines-pflegeheims-als-nacherbe-eines-heimbewohners-ist-wirksam-1190.html. Letöltés ideje: 2022.11.28.).
Wieacker, Franz (1967): Privatrechtsgeschichte der Neuzeit unter besonderer Berücksichtigung der deutschen Entwicklung. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen.
Zlinszky Imre (1877). A magyar örökösödési jog és az európai jogfejlődés. Athenaeum R. Társulat, Budapest.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.08