Az altisztekre vonatkozó fegyelmi és büntetőjogi szabályok

a polgári Magyarországon a második világháborúig

Kelemen Roland
egyetemi adjunktus

Jelen tanulmányában a szerző a polgári kori magyar katonai büntetőjogi szabályanyagot tekinti át, azt vizsgálva, hogy az egyes fegyelmi jogi, katonai büntető anyagi- és eljárásjogi szabályok rendelkezései között van-e eltérés abban a tekintetben, hogy az eljárás alá vont személy tiszti vagy altiszti rendfokozattal rendelkezik. Ennek során feltárja a korszakban hatályos téma szerint releváns jogszabályok rendszerét és összehasonlítja az eltérő időszakokban hatályos jogszabályok rendfokozati eltérések mentén rendelt szabályainak különbségeit.

Keywords: altiszt | katonai büntetőjog | fegyelmi jog | szankció | polgári kor

Balogh Arnold (1902): A franczia katonai igazságszolgáltatás reformja. In: Jogtudományi Közlöny. 1902/48. sz.
Farkas Ádám – Kelemen Roland (2016): A magyar katonai büntetőjog a 19. század második felétől az 1912-es nemzeti jogalkotásig. In: Szakmai Szemle. 2016/1. sz.
Farkas Ádám (2011): A katonai bűncselekmények dualizmus kori törvényi szabályozásának áttekintése. In: Diskurzus. 2011/2. sz.
Farkas Ádám (2012): A katonai büntetőjog és igazságszolgáltatás helye szerepe és létjogosultsága az állam és a társadalom rendszereiben. In: Hadtudomány. 2012/elektronikus sz.
Farkas Ádám (2014a): A magyar honvéd-katonai büntető jogalkotás 1867 és 1945 közötti természetrajzának vázlata. In: MTA Law Working Papers. 2014/38. sz.
Farkas Ádám (2014b): Árnyékból a fénybe: Adalékok a magyar honvéd-katonai büntető jogalkotás 1867 és 1945 közötti természetrajzához. In: Farkas Ádám (szerk.): Válogatás a modern magyar honvéd-katonai büntető joghistória forrásaiból (1867-1945) [1. kötet]. Batthyány Lajos Szakkollégium, Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság, Budapest–Győr.
Farkas Ádám (2014c): A haderő feletti parlamentáris hatalommegosztás eredeti modellje (1867-1914). In: Jogtörténeti Szemle. 2014/1. sz.
Farkas Ádám (2014d): A dualizmus katonai büntetőjogi vitájának nyitánya. In: Iustum Aequum Salutare. 2014/4. sz.
Farkas Ádám (2015): A nemzeti katonai büntető kodifikáció kiteljesedése: az 1930. évi II. törvénycikk. In: Farkas Ádám – Kelemen Roland (szerk.): A polgári Magyarország katonai büntetőjogának és igazságszolgáltatásának történeti vázlata 1867-1944 – Tanulmányok
a katonai joghistória köréből. Batthyány Lajos Szakkollégium, Győr.
Hautzinger Zoltán (2007a): A magyar katonai büntető igazságszolgáltatás története. In: Jogtudományi Közlöny. 2007/6. sz.
Hautzinger Zoltán (2007b): Az erdélyi fejedelemség jogösszefoglaló és jogfejlesztő hatása a magyar katonai büntető igazságszolgáltatás kodifikációjára. In: Bögöly Gyula – Hautzinger Zoltán (szerk.): Az önálló katonai büntető kodifikáció tricentenáriuma. Kódex Nyomda Kft., Pécs.
Hautzinger Zoltán (2008a): A katonai büntetőjog fogalma és forrásai. In: Hadtudomány. 2008/elektronikus sz.
Hautzinger Zoltán (2008b): A katonai büntetőjog alapelvei. In: Jogtudományi Közlöny. 2008/10. sz.
Hautzinger Zoltán (2010): A katonai büntetőjogi rendszertana. AndAnn, Pécs.
Kelemen Roland (2015): Erőterek szorításában… A magyar katonai büntetőjog és igazságszolgáltatás a megtorló-számonkérő jogintézmények árnyékában (1945-1949). In: Farkas Ádám – Kelemen Roland (szerk.): Válogatás a modern magyar honvéd-katonai büntető joghistória forrásaiból (1945-1949). 1. kötet. Széchenyi István Egyetem Batthyány Lajos Szakkollégium, Győr.
Kelemen Roland (2017a): A katonai igazságszolgáltatás Magyarországon 1867-1949 – Egy elfelejtett jogterület a jogalkotás tükrében. Gondolat Kiadó, Budapest.
Kelemen Roland (2017b): A katonai jog, a katonai büntetőjog helye a dualizmus kori magyar államban. In: Kis Norbert – Peres Zsuzsanna (szerk.): Ünnepi tanulmányok Máthé Gábor oktatói pályafutásának 50. jubileumára: Studia sollemnia scientiarum politico-cameralium. Dialóg Campus Kiadó, Nordex Kft., Budapest.
Kelemen Roland (2020): A katonai bíróságok hatásköréről szóló 1868-as törvényjavaslat előzményei és képviselőházi vitája – Korkép vagy kórkép? Egy elvetett törvényjavaslat margójára. In: Dernóczy-Polyák Adrienn (szerk.): Kutatási jelentés 4. Universitas-Győr Nonprofit Kft., Győr.
Kovács Tamás (1998): A katonai igazságszolgáltatás szervezeti és eljárásjogi megoldásaival kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok. In: Kriminológiai és kriminalisztikai tanulmányok. 1998, 35. kötet.
Mezey Barna (2007): Az ónodi országgyűlésen elfogadott katonai szabályzatok jogtörténeti jelentősége. In: Bögöly Gyula – Hautzinger Zoltán (szerk.): Az önálló katonai büntető kodifikáció tricentenáriuma. Kódex Nyomda Kft., Pécs.
Pap Kálmán (1888): A katonai büntető és fegyelmi fenyítőjog kézikönyve. Grill Károly Bizománya, Budapest.
Schultheisz Emil (2018): A katonai büntetőtörvény magyarázat. In: Fejes Erik (szerk.): Schultheisz Emil katonai büntetőjogi értekezései. Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság, Budapest.
Szekendi Gyöngyvér – Varga Zoltán (2020): A katonák jogállásának sajátosságai és fejlesztésének lehetséges irányai. In: Katonai jogi és Hadijogi Szemle. 2020/1. sz.
Vargyai Gyula (1981): Fegyverhasználat kiváltságként. In: História. 1981/4. sz.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.29