Európai uniós fogyasztóvédelem és az elévülés legújabb bírói gyakorlata

Csehi Zoltán
tanszékvezető egyetemi tanár
PPKE Jog- és Államtudományi Kar
Az Európai Unió Bíróságának bírája

Az írás az egyes fogyasztói igények elévülésére vonatkozó legújabb bírói gyakorlatot mutatja be, amely bírói felfogás az uniós jog alapján az objektív elévülési kezdő időpont helyett a fogyasztóra kedvezőbb és a tényleges érvényesülés elvének megfelelő szubjektív elévülési kezdő időpontot fogalmazta meg.

Keywords: fogyasztói igények elévülése | az elévülés objektív és szubjektív kezdő időpontja

Basedow, Jürgen (2021): EU Private Law. Intersentia, Cambridge–Antwerp–Chicago.
Csehi Zoltán (2019): A francia elévülési jog reformja. In: Bóoc Ádám – Sándor István (szerk.): Studia in honorem Gábor Hamza: Ünnepi tanulmányok Hamza Gábor 70. születésnapja tiszteletére. Közjegyzői Akadémiai Kiadó, Budapest.
Csehi Zoltán (2015): Az elévülés kezdésének objektív és szubjektív szabályairól az új Polgári törvénykönyvben. In: Barzó Tímea – Juhász Ágnes – Leszkoven László – Pusztahelyi Réka (szerk.): Ünnepi tanulmányok Bíró György professzor 60. születésnapjára. Lícium-Art, Miskolc.
Csehi Zoltán (2019): Az elévülés kezdő időpontja egyes kötelmi igények esetében – avagy a „kezesi babysitting” kérdéséről. In: Boóc Ádám – Csehi Zoltán – Homicskó Árpád Olivér – Szuchy Róbert (szerk.): Studia in honorem Ferenc Fábián. Károlyi Gáspár Református Egyetem, Budapest.
Fazekas Judit (2007): Fogyasztóvédelmi jog. Complex Kiadó, Budapest.
Gössl, Suzanne Lilian (2022): Die indirekte Europäisireung des autonomen Verfahrensrechts im Verbraucherschutz. In: NJW.
Pomeisl András (2020): A devizaalapú kölcsönszerződések egyes dogmatikai kérdései. Doktori dolgozat, Budapest.
Zimmermann, Reinhard (2002): Comparative Foundations of a European law of set-off and prescription. Cambridge University Press, Cambridge.

DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.09