Fazekas Judit szakmai életútja

1957-ben született a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Csegöldön. Általános iskolai tanulmányait itt végezte, majd a fehérgyarmati Petőfi Sándor Közgazdasági Szakközépiskolában tanult tovább, ahol 1976-ben kitűnő eredménnyel érettségizett. Ugyanebben az évben kezdte meg jogi tanulmányait az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának nappali tagozatán, ahol diplomáját 1981-ben vehette át.

Oktatói pályafutása a diplomaszerzést követően rögtön megkezdődött a Miskolcon újjáinduló jogászképzésben. A Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Állam- és Jogtudományi Intézetének Polgári Jogi Tanszékén kezdte meg
a munkáját, tudományos ösztöndíjas gyakornokként, Kratochwill Ferenc alapító dékán biztatására. A tanszék vezetésére Novotni Zoltán kapott felkérést, aki fiatal oktatókat gyűjtött maga köré: Fazekas Judit mellett Bíró György, Csécsy György, Miskolczi Bodnár Péter, valamint Jobbágyi Gábor alkotta a tanszéket az 1982-es tanévtől kezdődően. Jól mutatja az induló tanszék színvonalát, hogy valamennyien tanszékvezető professzorokká váltak az évtizedek folyamán.

Fazekas Judit 1983-ban tanársegédi, 1986-ban adjunktusi, 1995-ben pedig egyetemi docensi kinevezést kapott. Kandidátusi disszertációját 1995-ben védte meg, amelynek címe a „Fogyasztóvédelem jogi kérdései – különös tekintettel
a polgári jogi intézményekre”. A Miskolci Egyetem Társadalomtudományi Habilitációs Bizottságának 2001. október 10-i döntésével habilitált doktori címre tett szert, 2002-ben pedig egyetemi tanári kinevezést kapott. Az európai jog oktatására irányuló tevékenységének elismerése gyanánt 2001-ben az Európai Unió Jean Monnet professzori címét nyerte el.

1991-től többféle vezetői tisztséget látott el. 1991 és 1995 között tanszékvezető-helyettes volt a Polgári Jogi Tanszéken, majd 1995-től ugyanezt a tisztséget látta el az önállóvá vált Kereskedelmi Jogi Tanszéken. 1997 és 2002 között a Civilisztikai Tudományok Intézet igazgatói feladatait látta el. 1998 és 2012 között az Európai Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék vezetője volt. A miskolci évtizedek alatt az egyetemi vezető testületekben is feladatokat vállalt, így a kari tanácsnak és az egyetemi szenátusnak is tagja volt.

Ugyanezen időszak alatt, 1998 és 2010 között félállásban oktatott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Kereskedelmi Jogi Tanszékén, amelynek alapító tanszékvezetője volt 1998 és 2002 között.

2002-ben az Igazságügyi Minisztériumban helyettes államtitkári kinevezést kapott, amelynek keretében 2006-ig az európai integrációs ügyekért felelt, így különösen az európai uniós csatlakozásra való felkészülés és a jogharmonizáció irányítása tartozott a feladatkörébe. A 2006 és 2010 közötti kormányzati ciklusban az európai ügyekért felelős szakállamtitkári pozíciót töltötte be az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban. Feladatkörébe tartozott az európai bel- és igazságügyi együttműködés, a jogharmonizáció, az Európai Unió Bírósága előtti képviselet irányítása.

A győri Széchenyi István Egyetemen oktatói pályafutását 2012. október 15-én kezdte meg, amikor a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszékén professzori kinevezést kapott. A következő naptári évtől, 2013. január 1-jétől a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar dékáni tisztségét töltötte be két dékáni cikluson keresztül, egészen 2021. szeptember 1-ig. Dékánsága alatt a Kar tudományos és oktatási portfóliója jelentősen gazdagodott, kutatóközpontok és új posztgraduális képzések jöttek létre. Kutatási projektek sokasága jelzi ezen időszakban a Kar tudományos habitusát.

A győri Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszék vezetését Lenkovics Barnabás alapító tanszékvezetőtől vette át 2015-ben, és az ezzel járó feladatokat 2021. december 31. napjáig látta el. Jelenleg tagja a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Habilitációs Bizottságának, valamint az Egyetem Nemzetközi Rangsor Testületének.

Kezdeményezésére 2017-ben jött létre a Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért, amelynek célja a tehetséges és rászoruló hallgatók jogi tanulmányainak támogatása, valamint a Kar tudományos és nemzetközi kapcsolatainak előmozdítása és az oktatási tevékenység támogatása. Fazekas Judit az alapítás óta ellátja az Alapítvány kuratóriumi elnöki feladatait.

A hallgatói tehetséggondozásban mindig kiemelt szerepet vállalt, amelynek során konzulensként segítette a tudományos diákköri dolgozatok elkészítését. Pályája során több mint 30 helyi TDK dolgozat és 16 OTDK pályamunka témavezetője volt. Hallgatói közül ketten Pro Scientia Aranyérmet kaptak, ketten OTDK I. helyezést, egy hallgatója OTDK II. helyezést, és egy hallgatója OTDK III. helyezést ért el, valamint többen különdíjat nyertek.

A doktori képzésben aktív szerepelt vállalt, így a Miskolci Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Széchenyi István Egyetemen oktat, ill. oktatott, valamint konzultált doktorandusz hallgatókat. Eddig 28 hallgató témavezetését látta el, közülük kilencen PhD fokozatot szereztek.

Tudományos és szakmai közéleti tevékenyége oly szerteágazó, hogy tisztségeinek puszta felsorolása sem egyszerű. Ezek közül kiemelendő, hogy 1999 és 2002 között az OTKA Állam- és Jogtudományi Bíráló Bizottság tagja volt, 2000-től tagja a Magyar Ekvivalencia Bizottság Jogász Szakbizottságának, 1986-tól tagja a Miskolci Akadémiai Bizottságnak, 1999 és 2005 között tagja az Országos Kredittanácsnak, 1998 és 2010 között tagja a Gazdasági Minisztérium keretében működő Fogyasztóvédelmi Tanácsadó Testületnek, 1998-tól tagja a Fogyasztóvédelmi Egyesület Jogi Szakértői Bizottságának, 1999 és 2002 között tagja a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Békéltető Testületnek, 1995 és 1999 között a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség szaktanácsadója, 1991-től a Jogi Szakvizsga Bizottság tagja, 1993-tól a Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogi Társaság tagja,1996 és 2000 között a Közép-Kelet-Európai Fogyasztóvédelmi Jogászok Társaságának elnöke, 1997 és 2000 között a Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogi Társaság Végrehajtó Bizottságának tagja, 1998 és 2002 között kuratóriumi tagja volt a Miskolci Jogászképzésért Alapítványnak, 2005 és 2010 között tagja volt a Szellemi Tulajdon Védelmi Tanácsnak, 2004 és 2010 között kuratóriumi tagja volt a németországi Európai Jogakadémiának, 2003 és 2014 között titkára és választott tagja volt az MTA Gazdaság és Jogtudományok Osztálya Állam- és Jogtudományi Bizottságának, 2013 és 2018 között az MTA Közgyűlésének nem akadémikus közgyűlési képviselője, 2014-től 2022-ig az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottság választott tagja és alelnöke, 2016 és 2017 között tagja volt az MTA elnöke által felállított Alapszabálymódosító Elnöki Bizottságnak, 2016 és 2018 között a Magyar Rektori Konferencia Jogi és Igazgatási Szakbizottságának elnöke, 2019-től a Magyar Rektori Konferencia Jogi Bizottságának társelnöke.

A szakmai közéleti tevékenysége a szakfolyóiratokban történő szerkesztői szerepvállalásra is kiterjed, így 2012-ig alapító főszerkesztője volt a miskolci European Integration Studies c. folyóiratnak, szerkesztője volt a Fogyasztóvédelmi Szemlének és az Európai Tükörnek, valamint regionális szerkesztője volt a European Consumer Law Journal című folyóiratnak. Szerkesztőbizottsági tagja a győri Jog–Állam–Politika című folyóiratnak, valamint az Állam- és Jogtudomány című folyóiratnak. Tudományos bizottsági tagja a Miskolci Jogi Szemlének és a marosvásárhelyi Currentul Juridic című jogi folyóiratnak.

Fazekas Judit életútját szakmai díjak is szegélyezik. Így többek között rektori dicséretben részesült az oktatói és tudományos eredményeiért, Signum Aureum Universitatis egyetemi kitüntetést kapott, Pro Facultate Iurisprudentiae kari kitüntetéssel rendelkezik, Mestertanári címben részesült a tudományos diákköri tevékenységéért és a tehetséges hallgatók segítése körében kifejtett munkájáért. 2004-ben elnyerte a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét az európai integrációhoz való csatlakozás érdekében kifejtett tevékenységére tekintettel, valamint 2016-ban Moór Gyula Díjban részesült a több mint három évtizedes kiemelkedő tudományos és oktatói tevékenységéért. 2022-ben a Magánjogot Oktatók Egyesülete Kiválósági Díjjal tüntette ki.

Kutatói munkássága négy évtizedet ölel fel, amely rendkívül bőséges és változatos. A pályája elindításában nagyban segítette Novotni Zoltán miskolci professzor, akkor több kutatásba is bevonta. Érdeklődése fókuszában a fogyasztóvédelmi jog állt, amely a kanditátusi disszertációjának témája is volt, de emellett kutatásokat folytatott a társasági jog és a szerződési jog területén is. Az 1990-es évek végétől, 2000-es évek elejétől a kutatásai az európai jog és az európai magánjog felé fordultak, amely egybeesett az uniós csatlakozással kapcsolatos helyettes államtitkári megbízatásával. A 2010-es években ismét a polgári jog és a fogyasztóvédelmi jog került érdeklődése középpontjába. Az MTMT-ben rögzített tudományos közleményeinek száma meghaladja a 300-at. A fogyasztóvédelmi jog, az európai jog, a társasági jog és a szerződési jog oktatását segítendő, 49 felsőoktatási tankönyv megírásában működött közre szerzőként vagy társszerzőként. Ezek közül is kiemelkedő az egyszerzős fogyasztóvédelmi tankönyve, amelynek legutolsó hatályosított kiadása 2022 végén készült el.

Fazekas_Judit_kulonszam_2023_borito-1.jpg

pdf

SALUS VOCALIS. Csegöldi indulás - Győri érkezés.
DOI: 10.59199 /salusvocalis.2023.01