Reflexiók a fogyasztó és a befektető mint jogi fogalom megjelenéséről a magyar magánjogban

Harsányi Gyöngyi
egyetemi docens
KRE Állam- és Jogtudományi Kar

A Fazekas Judittal fennálló ismeretségem immáron négy évtizedes múltra tekint vissza. Amikor a Miskolci Egyetem Jogi Karának oktatója lettem, a Polgári Jogi Tanszék adta a szakmai, kollegiális kapcsolatunk szervezeti kereteit, majd a jó légkörű, lelkes oktatói munka kitűnő alapot jelentett az egyre szorosabbá váló barátságunkhoz, amely végül családi-rokoni kapcsolattá erősödött (nemesedett), mikor felkértem, hogy legyen a fiam keresztanyja, amely funkciót mindvégig odafigyelőn és szeretetteljesen látta el és látja el ma is. Bár mindkettőnknek a klasszikus polgári jog oktatásával indult a pályafutása, melyhez a kötődésünk végig fenn is maradt, azonban a kilencvenes években, a rendszerváltás kapcsán megjelenő új jogterületek keltették fel érdeklődésünket. Judit a fogyasztóvédelemmel jegyezte el magát, olyan sikeresen, hogy ő lett ennek a jogágnak a nemzetközileg is elismert szaktekintélye. Nekem az értékpapírjog megismerése és oktatása jelentett izgalmas szakmai kihívást. Hosszú pályafutásunk alatt egyszer sem került sor arra, hogy e két alapvetően eltérő joganyagot összefűzzük, összekapcsoljuk egymással. Lehetne-e jobb alkalom arra, hogy ezt az űrt bepótoljuk, mint a Judit tiszteletére készülő kötet? Ahogy a fogyasztóvédelemben központi kérdés a fogyasztó fogalmának meghatározása, úgy a tőkepiac működése és működtetése körében is alapvető a befektetői kör definiálása. A téma feldolgozása során jól látható volt, hogy mind a fogyasztó, mind a befektető kategóriájának behatárolása nehéz feladat elé állította a jogalkotót, ezért e két jogterület joganyagának változásai, a ciklikusan jelentkező módosítások nagyon gyakran érintették e két alapvető fogalmat is. Abban a reményben, hogy a fogyasztó és a befektető fogalmának meghatározásával kapcsolatos egyes kérdések, sajátosságok, a szabályozás nehézségeinek összevetése (természetesen a teljesség igénye nélkül) az ünnepelt érdeklődésére is számot tarthat, ajánlom írásomat Dr. Fazekas Judit professzor asszony figyelmébe.

ABSTRACT

A fogyasztóvédelmi jog körébe tartozó jogszabályok meghatározásának és alkalmazásának középpontjában a fogyasztó áll, mivel az ehhez a jogterülethez tartozó normák előírásai, követelményei, illetve az e jogforrások által kialakított szervezetrendszer működésének feltételei és szabályai az ő védelmét szolgálják. A tőkepiacon megvalósuló befektetési ügyletek alanyaként megjelenő befektető nem élvez ilyen központi szerepet, annak ellenére, hogy befektetővédelmi normák is megfogalmazásra kerültek a vonatkozó jogszabályokban. E két jogalany státuszának szabályozása, fogalmuk meghatározása eltérő nehézségeket állított a jogalkotó elé, ennek ellenére a fogyasztó és a befektető fogalmának meghatározásában vannak rokon jelenségek, amelyek vizsgálatra érdemesek.

Keywords: fogyasztó | befektető | ügyfél


IRODALOM

Bárdos Péter (2015): Bevezetés a kereskedelmi jogba. HVG-ORAC Kiadó, Budapest.

Fazekas Judit (2007): Fogyasztóvédelmi jog. Complex Kiadó, Budapest.

Fazekas Judit (2014): Nyolcadik Könyv. Záró rendelkezések. In: Osztovits András (szerk.): A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és a kapcsolódó jogszabályok nagykommentárja. Opten Informatikai Kft. Kiadó, Budapest.

Hajnal Zsolt (2010): A fogyasztóvédelem alanya: a fogyasztó. In: Szikora Veronika (szerk.): Magyar fogyasztóvédelmi magánjog – európai kitekintéssel. Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete Kiadó, Debrecen.

Miskolczi-Bodnár Péter (2021): A fogyasztók és a befektetők szerződéskötést megelőző tájékoztatása. In: Miskolczi-Bodnár Péter – Homicskó Árpád Olivér – Szuchy Róbert (szerk.): Studia in Honorem Harsányi Gyöngyi. Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Kiadó, Budapest.

Miskolczi-Bodnár Péter (2020): A fogyasztóvédelmi magánjog 15 éves fejlődése. In: Miskolczi-Bodnár Péter (szerk.): Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkat követő hazai és európai jogfejlődés. Wolters Kluwer Kiadó, Budapest.

Miskolczi-Bodnár Péter – Sándor István (2016): Fogyasztóvédelmi jog I. Patrocínium Kiadó, Budapest.

Vékás Lajos (2013): Az európai közösségi magánjog sajátos alanyáról: a „fogyasztó” fogalmáról. In: Európai jog. 2002/5. sz.


JOGFORRÁSOK

A befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvény.

A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVIII. törvény.

A fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény.

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény.

A kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2014. évi XVI. törvény.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény.

A tőkepiacról 2001. évi CXX. törvény.

A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény módosításáról szóló 2007. évi LII. törvény.

A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény.

Az értékpapírok forgalomba hozataláról, a befektetési szolgáltatásokról és az értékpapír-tőzsdéről szóló 1996. évi CXI. törvény.

Fazekas_Judit_kulonszam_2023_borito-1.jpg

pdf

SALUS VOCALIS. Csegöldi indulás - Győri érkezés.
DOI: 10.59199/ salusvocalis.2023.22